5G – 19.1 Gbps veri aktarım hızı

2015.11.23
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


5G – 19.1 Gbps veri aktarım hızı

SK Telecom ve Nokia Networks teknolojisi 5G standardizasyon yolunda bir adım daha temsil teknoloji santimetre dalga boyu (İngilizcede. CmWave) kullanımını sundu. Güney Kore ortak çalışmalarda, iki şirket 19.1 Gbps hızında kablosuz veri iletimi ulaştı.
Bu performans seviyesi bile 8 × 8 yapılandırmada, 256 QAM modülasyon kullanımı ile mümkün, ve 400MHz frekans bandı genişliği oldu.

Karesel genlik modülasyonu QAM (İngilizcede Quadrature Amplitude Modulation) – İletişim teknolojisinde aynı zamanda iki farklı bilgiyi iletmek amacıyla kullanılan bir modülasyon türü ve bu bit kombinasyonundan oluşan sembolleri kullanarak veri iletimi içerir. Bir modülasyon iletim için kullanılabilir sembollerin sayısı anlamına gelir. Tek bir sembolle iletilen bit sayısını artırır çünkü değerlik yüksek, daha fazla veri, zaman bir anda gönderilebilir.Semboller onları alıcıyı belirlemenizi sağlar sinyal genlik ve faz uygun kombinasyonları atanır.Modülasyon sırayla artması ile gürültü bağışıklığı sinyal azalır.
MIMO (İngilizcede Multiple Input Multiple Output) – Verici veya alıcı tarafında birden fazla anten kullanılarak bağlantının performansını artırmaya yarar.Bu modülasyon ve birkaç veri iletimi yüksek valans kullanımına izin verir, bir radyo kanalı üzerinden, eş zamanlı olarak sinyal kalitesini artırmak için izin verir.

19.1 Mbps hızı (daha düşük bir değer olacaktır uygulama katmanında) saniyede yaklaşık 2.4 GB almak anlamına gelir.Full HD film boyutu 9 GB 4 saniye boyunca hızda indirebilirsiniz. Bir dakikada 144 GB gönderebilirsiniz ve 5 dakika içinde 720 GB gönderebilirsiniz. Sonuç kesinlikle etkileyici. Ancak, belirtilen hız biz tek bir kullanıcı alabilir maksimum olduğunu hatırlamakta yarar var. Aktif kullanıcı sayısının artması ile bu sayı aralarında paylaşılacaktır.

Testler için kullanılan, ancak bu bir grup santimetre aralığında olduğu bildirildi hangi frekans tam belirtilmedi yani 3’ten 30 GHz’a kadar (1-10 cm dalga boyu) ile tanımlandığı gibidir.
Telekomünikasyon hizmetleri sağlamak için şu anda kullanılan bantlara göre temel fark vericiden sıklığı ve artan mesafe ile daha sinyal zayıflama oluyor. Polonya’da LTE son ihale sırasında nawet bile 40 kat daha yüksek miktarda yüksek 2600 MHz daha düşük 800 MHz bant genişliği aynı (5 MHz) için elde edilmiştir.

Aşağıdaki tablo, alınan sinyalin sabit bir düzeyde aralığı (vericinin etrafında mesafe ve kapsama) hakkında frekansın etkisinin basitleştirilmiş bir karşılaştırma sunuyor. Bu vericinin 24dBm ve örnek tarafından alınacak olan -90 dBm ortalama sinyal seviyesi tarafından yayılan gücü kabul edilmiştir. Telefon (114 dB sinyal zayıflaması alıcıya vericiden yolu).

  • LTE son ihale frekansları:
    • 800 MHz – 14.5 km (660 km2)
    • 2600 MHz – 4.6 km (66 km2)
  • Santimetre sınırlayıcı Frekans bandı:
    • 3 GHz – 4 km (50 km2)
    • 30 GHz – 0.4 km (0.5 km2).


Yukarıdaki karşılaştırmadan Polonya LTE frekanslar arasındaki kapsamında anlamlı bir fark olduğunu gösterir. Belirli bir sinyal düzeyinde, 10 km uzaklıktadır. Az muhteşem farklılıklar sınır santimetre bant frekansları arasında görülür. Asgari kapsam dikkate duvarların sönümünü alarak, bu nedenle uzayda sadece 0,4 km ulaşır, bina içi kapsama daha da düşük olacaktır.

Sonuç olarak, yüksek bant genişliği mobil interneti ulaşacak geniş bir frekans bantlarında erişimi ile ilgili yüksek frekansları kullanırlar.Şu anda kullanılan çalışma aralığı çok telekomünikasyon hizmetleri için geniş frekans bantlarının ayrılmasını engelleyen çeşitli radyo iletimleri tarafından kalabalık oluyor. Ancak, daha yüksek frekans aralığı kullanıcılara kapsama sağlamak için vericilerin miktarı sıkıştırılmasını gerektirir. Kullanıcının açısından bakıldığında, onun olumlu sonuçları vardır – tek bir baz istasyonu veya bir kullanıcı başına ortalama oran artışa bağlı olan kullanıcıların sayısını azaltıyor. Ancak, mobil operatörler daha fazla baz istasyonu satın değil, aynı zamanda yeni yerlerde arazi kira için değil, sadece büyük nakit harcamalar ile kendisine bağlayabilirsiniz.