Asansör – kapsama eksikliği

2015.07.20
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Asansörde cep telefonunun çekmemesinin nedenleri?

Elektromanyetik dalgalar iletken yüzeylerin içine kolay kolay giremezler. Kabinde iletkendir bu yüzden telefon çekmiyor. İletken ve kapalı bir ortam aynı zamanda topraklanmış ise manyetik etki dışarıya çıkamaz, dışıdaki manyetik etki içeriye etki edemez.
Asansör girişinde her göstermektedir durumlarda kapsama toplam eksikliği “çizgi” sinyal seviyesi Faraday kafesi etkisi neden olur. Kapıyı kapattıktan sonra tamamen metal yapı asansör kabinin içinde veya dışında radyo dalgalarının penetrasyon izin vermeyen bir ekran oluşturur.

Kapatamadan önce Mühürsüz kapanış İyi kapanış

Eğer evde benzer bir etki yapmak isterseniz çok basit deney yapılabilirsiniz. 2 telefon (en az bir cep telefonu) ve alüminyum folyo hazırla ondan sonra cep telefonu folyo ile sar ve herhangi bir boşluk bırakma. Alüminyum folyo Faraday kafesi* gibi çalıştığını kontrol etmek isterseniz sarılmış telefona bir çağrı yapın. Sonuç ne olursa olsun bir arama yapmak için yetersizlik önceki sinyal seviyesine, aynı olması gerekir. Faraday kafesleri çevreledikleri hacmi, dışarıda meydana gelen elektriksel alan değişimlerine karşı korurlar. İlginç olan nokta; bunu yaparken hiçbir güç harcamamalarıdır.Diğer taraftan faraday kafesi sahip olunması zor olan birşeyde değildir. Örneğin, bir alüminyum folyo yeterlidir. Yalnızca belli bir hacmi çevreleyebilecek kadar olması işimizi görecektir.

Aşağıda, basit bir Faraday kafesi alüminyum folyo imal edilmiştir.

DSC01809v2
DSC01815v2
DSC01820v2

Tam kaybı olmadan asansörün içindeki sinyal alt düzey, tamamen farklı bir nedeni olabilir.Bile metal konstrüksiyon olduğu için kapı sıkıca kapalı olmadığını olabilir. Asansör kapısı bağlanmasıyla ilgili bir çok dar aralık içine radyo dalgaları gelebilirler. O zaman Faraday kafesi etkisi geçerli değildir. Benzer bir şekilde, asansör metal olmadığı için yaşayan ,benzeyen sıkıntı olmuyor.

Sonra düşüş aralığı için asansör boşluğunun yapısı ile sinyal sorumlu (“şebekenin çizgisi”) zayıflama oluyor. Beton ve metalden yapılmış bir duvar iç radyo dalgalarının nüfuz engellemektedir. Bu nedenle, sinyal seviyesi azalır.

Asansörle seyahat genellikle çok kısa, bu yüzden bir çağrı yaparken veya Internet kullanarak o kadar önemli değildir. Asansör arızası hücresel şebeke kapsama durumunda yardım çağırmak için gerekli olabilir.