Avrupa’da Mobil İnternet Kalitesi? Ülkenizde Mobil Operatörler nasıl performans gösteriyor? Benchmark Kalitesi – 2016

2017.02.07
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:

Avrupa’da Mobil İnternet Kalitesi? Ülkenizde Mobil Operatörler nasıl performans gösteriyor? Benchmark Kalitesi – 2016

Yıl sonu genelde Yıl-Yıl karşılaştırması için çok iyi zaman ve endüstri değişiklikleri sonucudur. Bu eğilimi takiben, 2016’da Avrupa’da Mobil Uygulama – RFBENCHMARK’ın kullanıcıları tarafından gerçekleştirilen İnternet Hız Testi özetini hazırladık. Şaşırtıcı bir şekilde elde edilen sonuçlar mobil şebeke servislerinin performansını iyileştirdiğini göstermesine karşın, hala yükselme için büyük bir boşluk var.

RFBENCHMARK ekibi 2016, dünya genelinde etkin ölçümlerin önemli oranda artması üzerine iyi bir yıl oldu. Bu fırsatı değerlendirerek katılım ve aktif ölçümler için teşekkür ederiz. RFNECHMARK uygulamasının her bir kullanıcısı, servis sağlayıcıların doğrudan etkisi ve artan müşteri hizmet kalitesi farkı ile mobil ve sabit ağ hizmetlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Aşağıdaki harita üç önemli mobil bağlantı parametresini içeren ülke başına Mobil İnternet Kalitesi sonuçlarını sunmaktadır: Downlink Throughput, Uplink Throughput ve Ping (Ayrıntılı Metodoloji Açıklaması burada bulunabilir!).

Görüntülenen sonuçlar, tüm mobil teknolojiler 2G – GSM, 3G – WCDMA ve LTE (4G) için Ortalama Temel Performans Göstergeleri sunar. Bu tür bir yaklaşım, ülke bazında Mobil Internet Erişimi’nin gerçek kalitesini gözlemlememizi sağlar.

İndirme hızıYükleme hızıPing
İndirme hızı
Europe mobile Internet 2016 - Downlink

© OpenStreetMap contributors

Yükleme hızı
Europe mobile Internet 2016 - uplink

© OpenStreetMap contributors

Ping
Europe mobile Internet 2016 - Ping

© OpenStreetMap contributors

Yukarıdaki haritalarda sunulan sonuçlara göre: Belçika, Litvanya, Danimarka ve Letonya, Avrupa’da mobil internet indirme hızı bakımından güçlü bir yol izliyor. Yükleme hızında sıralamaya benzer, ancak iki ülke: Macaristan ve İrlanda da liderler grubuna katıldı. Internet trafiğini desen asimetrik – sadece ağa yüklemekten (uplink) çok daha fazla veri indiriyor (aşağı bağlantı).

Ukrayna en zayıf halkadır. Bu ülke en kötü parametreleri sunuyor: ping, indirme ve yükleme işi. Bunun temel nedeni, 2G ve 3G gibi eski teknolojilerin büyük etkisidir. LTE (4G) şimdi test modunda. Yeni teknoloji piyasaya sürülmesi 2017’de ilan edildi. 2017’nin Ukrayna’da mobil internet kalitesinin iyileşmesini sağlayacağını bekliyoruz.

Mobil operatörler sürekli olarak ağlarını geliştiriyorlar. Bunu başarmanın yollarından biri, LTE-Advanced gibi yüksek verimlilikle yeni teknolojiler sunmaktır. Ancak kullanıcılar tarafından yapılan ölçümlerde, yeni teknolojileri destekleyen yeni terminallerin şebekeye doygunluğu büyük etkiye sahiptir. Kullanıcı ekipmanının değiştirilmesi uzun süren bir süreç, kültür ve ülkeye özgüdür. Hizmet sağlayıcı ağlarının daha yüksek yeteneklerine rağmen, İnternet hizmeti kalitesi kademeli olarak gelişecektir. Bir sonraki raporlarda 2016 kalite hizmet iyileştirme eğilimini beklemekteyiz, yatırımların yeni teknolojilere ve ağ altyapısına etkisi fark edilecek.

Kullanıcılar, LTE + İleri derece gibi en son teknolojileri destekleyen en yeni terminallere erişirse, durum tamamen farklı görünüyordu. Bu durumda, mobil internet hızındaki gelişme derhal ve önemli olurdu.

Türkiye böylesine hızlı bir değişimin çok güzel bir örneğidir. 2016 yılının ilk çeyreğinde Türk operatörler sadece 2G ve 3G teknolojilerini kullanarak hizmetlerini sunmaktaydı. 4G-LTE ve LTE-İleri derece, 2016 yılının ikinci çeyreğinde tanıtıldı. Değişiklikler öncesinde ve sonrasında raporları karşılaştıran mobil İnternet indirme hızı 3 kat arttı.