Bekleme kipi ve bağlı modları – telefon enerji tasarrufu

2015.08.13
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Bekleme kipi ve bağlı modları – telefon enerji tasarrufu

Cep telefonunuz elektriğe sınırlı erişimi vardır. Üreticiler yüksek kapasiteli pil ile onların telefonları donatarak kullanıcıların taleplerini karşılamak için çalışıyorlar. Bugün, cep telefonu ekranları büyük ve daha büyük olsun ve kullanıcılar aynı anda birden fazla hizmet ve uygulamalarını kullanıyorlar.

GPS, WiFi ve kullanılan uygulamaların pil gücü düşük hızlı yapıyor. Herkes telefon görüşmeleri sırasında ya da internet kullanımı sırasında, pil çok daha hızlı azaldıkça fark etmek olmalıyız.
Hoparlör, mikrofon ya da ekran tarafından ek güç tüketimi bu sadece bir madde var mı? Ihtiyaçları ve güncel kullanıma bağlı olarak, cep telefonu, çeşitli modlarda ve devletler olabilir.

Farklı telefon modlarını kullanarak size sağlar:
– Radyo kaynaklarının daha iyi kullanılması
– Daha bağlanabilirlik
– En az enerji tüketimi ile hizmet en iyi kalite.

Mesela : UMTS ağı iki modda ayrılabilir:
– bekleme modu (idle mode)
– bağlı modu (connected mode)

Bekleme modu (idle mode) Telefonunuzda bir çağrı yapabilir veya paket veri aktarımını (internet) etkinleştirmek için bir RRC bağlantısı kurmak kadar (Kullanıcı Ekipmanı açılımı UE olarak anılır UMTS) açtığınızda bu başlar.

Bağlı mod (connected mode) dört aşamadan ayrılabilir:
-Cell_DCH (ang. Cell Dedicated Channel)
-Cell_FACH (ang. Cell Forward Access Channel)
-Cell_PCH (ang. Cell Paging Channel)
-URA_PCH (ang. UMTS Registration Area Paging Channel)

Cell_DCH (İngilizcede Cell Dedicated Channel) bu taşıma kanalı alır ve AB’ye ilettiği her ikisi de bir durumdur.Bu özel, farklı bir durumda uygulanması olamaz sesli aramalar, paket veri iletiminde, ağır trafik desteklemek için kullanılır devlettir. Büyük kapasiteler için izin verir. Ancak, UE bile kullanıcı etkinliğinin yokluğunda, bu durumda olan enerji büyük miktarda gerektirir – telefon bataryası çabuk biterse. Telefon bu durumda kalır ne zaman belirli bir kanaldaki kullanıcı sayısı sınırlı olduğu anlamına gelir, hiçbir iletim olmasa bile ek olarak, özel bir ulaşım kanalı meşgul.

Hiç veya çok az aktivite durumunda durumu farklı bir duruma değiştirilmesi gerektiğini kabul edilebilir.Boş modda girmek mümkündür ancak kullanıcı Internet tarama iyi bir çözüm değildirç RRC bağlantı sonlandırıldı olacak belirli bir web sitesi indirme ve bağlantıyı tıkladıktan sonra, önceki durumuna geri yükledikten sonra, sorunlara neden olabilir, nispeten zaman alıcıdır ve daha fazla enerji gerektirir.

Bu durumda, daha iyi bir seçenek Cell_FACH state (Cell Forward Access Channel). Diğer kullanıcılarla paylaşılan nakil kanalları kullanarak düşük veri hızına sahip paket bağlantılarını yürütmek için izin veriyor. Bu Cell_DCH daha az enerji tüketen ve onları sesli arama yapmak için gereken kullanıcılar tarafından kullanılabilmesinine sağlar.

CELL_FACH devlet kullanıcıların sayısı uzun süre kalırsa, bu terminaller başka bir devlete geçilmelidir da sınırlıdır. Boş kip bağlantılı daha önce bahsedilen zorlukları ile ilişkilidir. Bu enerji ve ağ kaynaklarını kaydetmenize olanak verir Cell_PCH (Cell Paging Channel) devlet içine UE geçmek tercih edilir.

Bu durum baz istasyonundan izleme gelen çağrı ile sınırlıdır. Veri iletimi imkanı yoktur. Hareketi sırasında başka değiştirirken UE, hücre vericisi (bir baz istasyon tarafından kapalı alan) bir güncelleme başlatılmıştır.

Genellikle vericileri değiştiren telefon, URA_PCH aşaması (UMTS Registration Area Paging Channel) geçecektir. Bu kullanıcı URA (UMTS Registration Area) değiştirir yalnızca pozisyonunu güncellemek için izin verecektir. URA birden vericilerin oluşan bir alandır. Bu UE’nin pili tasarrufuna sağlar. Araba veya tren ile yolculuk yaparken her hücre vericisinin bir değişiklik hakkında sinyal gönderme hiçbir zorunluluk olmuyor.

Hücre alanları Obszar UMTS Registration Area (URA) – Birçok hücre ihtiva eder

Özetle sadece kullanıcı gereksiz hizmetleri devre dışı bırakarak kendi telefonun güç tüketini bakabilir. Her şeyden önce, ağda uygulanan prosedürler, tek bir şarjla pil ömrünün uzatılması izin verir. Tüm bu faaliyetler ağda yer alacak ve kullanıcıya saydamdır.