Ben arayamam – neden?!

2015.06.13
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Ben arayamam – neden?!

Ücretli abonelik (ya da ön ödemeli kartlar) rağmen çağrı olamazdı. Bu neden oluyor? Şebeke olmadığı için – her zaman değil.

3G için yapılan hususlar. Bir konser ya da bir büyük olay içinde tüm inmelerine rağmen bir sesli arama yapma imkansızlığı en iyi örneğidir. Nedenleri çok olabilir, ama en yaygın şunlardır:

1) Bir sesli arama derleme sürecinde uplink üzerinde çok büyük rahatsızlık
2) 3G aktif internet bağlantıları (paket) çok sayıda.
3) Hücrenin kapasitesinin tüketilmesi.

İlk durumda herkes aynı anda aramak istiyorlar. Her terminal bir elektromanyetik alan yayan başlar. Normal kullanım sırasında 3G teknolojisi iletilen sinyal biraz gürültü seviyesinin altındadır. Her sinyal, farklı bir dizi yayılma spektrumlu kodlanır. Elektromanyetizma, bilimin en önemli unsurlarından biridir. Ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmeden çoğu şey anlamsız kalır. Baz istasyonu bulunan dekoder çeker ve ona aynı kod dizisi bu telefon çözme alınan sinyali güçlendirir. Bu prosedür yayılı spektrum denir.

Elektromanyetik Spektrum (İngilizcede spread spectrum) “Dalga” denildiğinde aklımıza denizdeki dalgalar gelir, ne olduğu açıkça bellidir; deniz yüzeyi yukarı ve aşağı doğru titreşiyor. Ses dalgasında ise hava parçacıkları titreşiyor. Elektromanyetik dalga ise elektrik ve manyetik alanlarının titreşimidir. Bu yüzden hareket etmek için havaya, suya ihtiyaçları yoktur.
Elektromanyetik dalgalar hakkında öğrenmeniz gereken şeyler mesela her dalga türünün isimleri,dalgaların sıralamaları,her dalga türünün kullanım alanları,her dalga türünün nasıl oluştuğu,her dalga türünün tehlikeleri,bütün dalgaların vakum boşluğunda ilerleyebildiğini ve bütün dalgaların ışık hızında ilerlediğini.Aynı anda terminalin çok sayıda gönderme başladığında sesli arama isteği çok büyük girişim oluşturdu.Terminaller uygun kontrolünü güç yeteneğine sahip oluyorlar, mesela güç belirli bir maksimum değere kadar artar (3G maksimum değeri 24 dBmdir).Bütün bunların hepsi elektromanyetik dalgadır. Farklı görünebilir fakat aynı şekilde çalışırlar, sadece frekansları (sıklıkları) farklıdır.

Enterferans (İngilizce Interferecies) – Telekomünikasyon, hücrelerin kapasitesini azaltan mobil ağ ve mobil terminallerin doğru çalışmasını önleyebilir sinyal girişim (UL) veya aşağı (DL) anlamına gelir.

Aşağıda, bu durumun bir grafik temsilidir.


Uplink’te sesli arama yapan birimlerin tipik bir sayıda sinyal seviyesi.


Uplinkt’e parti olduğu zaman olaylar sırasında sesli arama yapan birim sayısı.


İkinci durumda, katılımcılar, fotoğraflar arasında portalları sunulan videoları kendi izlenimlerini paylaşıyorlar. Hala etkin paket iletimi ile ağa büyük miktarda veri gönderme. Çoğu veya tamamı bu amaçla LTE teknolojisinde internet için kullanırsanız bu sorun oluşur. Kaynaklar hücreler sesli aramaları ve Internet paylaşıldığı, çünkü 3G üzerinden yüksek paket trafik varsa durum kötü görünüyor.

Binlerce kalabalık tarafından fotoğraf ve video gönderme çok büyük bir paket trafik yukarı oluşturur. Prensip sesli aramalar için aynıdır. Paketlerin ret alma mobil terminaller zaman içinde aynı noktada ağa dosya göndermek için bir girişim iletim gücünü artırıyor. Aramayı sesli aksine, veri aktarım dosya parçalanma tabi ve kayıp parçaları yeniden iletilen vardır. Bunun bir sonucu olarak, yüksek güç terminalleri ve yer-uydu hattı paketi sürekli iletim parazit nedeniyle tıkanmış hale gelir.

Ek olarak telefon iletim hızı için dinamik tahsis edilir. 3 G’de sesli aramalar paket veri bağlantıları daha yüksek bir önceliğe sahiptir. Bu nedenle, bir sesli arama önce hacmi bir azalma ve ağ kullanıcıları tarafından resim gönderme işleminde bir artış ile sonuçlanan, paket trafik için tasarlanmış bireyler alınır.

Üçüncü durumda, dizi gösterilmesine rağmen bir telefon görüşmesi yapmak ya da internete bağlanmak mümkün değildir ve uplink üzerinde parazit nedeniyle değil. Bu etki tükenme ağaç koduna bağlı olabilir, ya da sadece hücrenin kapasitesi bitkinlik koymak olabilir. Tükenme mevcut tüm kodları mevcut kullanıcılara tahsis etmektir. Her yeni kullanıcı, bir sesli arama deneyin veya paket nedeniyle mevcut kodları eksikliği (hücrede kaynakların eksikliği) ile ağ trafiği reddini aldığında. Kaynaklar istekleri maçlar (alma) sesli arama veya veri paketi (veri eklenmesi kaynak rezervasyon neden olmaz) bir sonucu olarak dinamik olarak tahsis edilmektedir.

Sonuç olarak bu vakalar sadece konserlerde ya da olaylara olmuyor. Onlar mobil ağda yoğun trafik olan bölgelerde bulunur. Yukarıdaki 3 belirtilen nedenlerle ayrı oluşabilir, ama aynı zamanda aynı yerde ve zamanda eş zamanlı olarak ortaya çıkabilir.