Bırakılan sesli aramalar

2015.07.27
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Bırakılan sesli aramalar

Hemen hemen her cep telefonu kullanıcı konuşması sırasında çağrı aniden düştü.Aynı numarayı yeniden çevirdikten sonra tekrar bağlantı genellikle normale döndü ve görüşme devam edebilir. Bu olgunun olası sebepleri aşağıda tarif edilecektir.Zayıf radyo yayılımı

Hücresel ağ, uygun bir konfigürasyonda düzenlenmiş verici oluşur. Tek bir baz istasyonu aralığı maksimum parlaklık ile sınırlıdır. “Fading, gölgelendirme ve diğer etkileri, bölüm birinci”, detaylar makalede sunulmuştur. Genellikle, verici gücü, bitişik istasyonları arasında bırakarak veya bağlantı kırılma neden olan bir yeterli sinyal seviyesi sağlamak olduğu şekilde seçilmektedir. Ama bu her zaman böyle değildir.

Sesli arama sırasında kullanıcı kötü radyo yayılımı ile bir yerde olabilir. For example, Mesela araba kullanırken bisiklet kullanırken ya da yürüyerek “ölü bölge” içinde kalarak baz istasyonunun kapsama alanı dışında olabilir. Makalede “3G kapsama Ölü bölge” RFBenchmark mobil uygulama kullanıcıları tarafından Varşova’da bulunan bu tür yerlere ayrıldı.

Bir kaç istasyonları içinde hareket eden mobil bir örneği aşağıdaki resimde gösterilmiştir:


Baz istasyonlarının biri aralığında mobil


Baz istasyonlarının kapsama alanı dışında mobil


Şebeke kapsama alanındaki “ölü bölgelerin” oluşumu nedenleri çeşitli olabilir. Bu operatörün belirli alanlarda aralığı kapağı yoktu durumda olabilir. Mesela ormanlar, alanlar, çok düşük nüfus yoğunluğuna veya ziyaret ya da nadiren mobil kullanıcılar tarafından ziyaret edilmektedir başka bir yerde olan yerlerde.

Başka sebep arazi olabilir . Arazi oldukça düzensiz ise,yani baz istasyonundan gelen sinyal ulaşılması zor olan noktalar yolculuk olmaz dağlar, geçer, yamaçlar ve yükseklik değişiklikleri vardır. Mobil bir noktada kullanılırsa, çağrı iptal edilir.

Şehirlerde, “ölü bölge” oluşumu sinyalinin gittiği yolunu kapsayan kaynaklanabilir; Bu, genellikle, yapılarına getirilen yapılar ve zayıflama ile yapılır. Hızlı kentleşme ve yeni binaların ereksiyon halinde iyi tasarlanmış ağ şimdi “ölü bölgelerin” sahip olduğu ortaya çıkabilir “. Buna ek olarak, kapsama eksikliği nedeniyle nesnenin yapısı ile sinyalin yüksek zayıflama yeraltı garajlar ve bodrum yaygındır.

Başarısız devir (bir baz istasyonundan diğerine geçirme)

Bir telefonda süre taşırken kullanıcı kendi ulaşmak olduğunda, bağlantı ardışık baz istasyonları arasında transfer ediliyor. Bu süreç bir devir teslim olarak adlandırılan ve otomatik olarak gerçekleştirilir elbette edilir. Bir baz istasyonundan sinyal artırır ve ikinci istasyon azalır gelen bir noktada gerçekleştirilen bir devir teslim olduyor.

Bu sinyal seviyesi nedeniyle devir bir aşırı kanala gerçekleştirilmez kaynak yetersizliği, ancak, yüksek olabileceğini ortaya çıkabilir. Bağlantı transfer olabilir başka hiçbir kanal varsa Bırakılan çağrılar kötü radyo koşullarına neden olacaktır ve mobil akım baz istasyonunun kapsama alanı dışında olacak.

Handover – gsm sistemlerinde, konuşma sırasında bir hücreden başka bir hücreye geçme işlemidir. böylece sürekli yer değiştirseniz bile konuşmanın farklı kanallarda hücre bağlantısı kopmadan devam etmesini sağlar.

İstasyon


Teslim öncesi istasyon ile mobil bağlantı


Yetersizlik nedeniyle kaynak yetersizliği nedeniyle komşu baz istasyonuna etkin bir aramayı aktarmak için.Bağlantı zayıf radyo koşullarına bağlantı frenin neden olacaktır transfer edilebileceği diğer kanalların olmaması durumunda.
Interference (Girişim)

Mobil şebeke hizmeti verilmesi uygun sinyal-gürültü oranı gerektirir. Gürültü seviyesine herhangi bir referans olmadan sinyal seviyesi bir zaman belirli bir anda onun kalitesi hakkında bizi bilgilendirmek ama sadece girişime uygun ilişkiyi korumaya yardımcı olur vermez. Bitişik kanallardan gelen bir kanal ya da parazit ağır trafik durumda maksimum iletim gücünü artırmak rağmen, sinyalin minimum sinyal-gürültü oranı (verilen hizmetin) alınan muhafaza olmayacak olabilir. Bu durumda çağrı atılır.

Radyo sinyali spektrumundaki serpilir 3G teknolojisi durumunda, Ec/I0 bir değer için gürültü oranı dağılmış sinyalin çip başına enerji oranı olan, kullanılmıştır. Alıcıda, sekansı yayılma kullanılmasıyla gürültü dağınık sinyal ekstraksiyon işleminden sonra, Eb/N0 yerine noyz spektral yoğunluk seviyesine bit başına enerji oranı Ec/I0, kullanılır. Alıcının bakış açısından, diğer kullanıcılardan ve komşu baz istasyonlarına girişimler gürültü etkiye sahiptir.

O parazit ve istenen sinyal de aynı ölçekte indirgenir yayılmış spektrum ilgili olarak Ec/I0 değeri (desibel) negatiftir. Buna karşılık, Eb/N0 (desibel) pozitif gürültü dizisi yayma kullanımı ile ekstraksiyon sonra istenen sinyal seviyesinin gürültü daha yüksek seviyede.

Dar bantlı sinyal spektrumu yayılma süreci aşağıdaki gibidir:

Spektrum yayılmadan önce Tayfı diğer sinyallerle birlikte radyo kanalının yayıldıktan sonra iletilen sinyal (bitişik baz istasyonları) Aynı yayılma dizisi uygulamak sonra alınan sinyal gürültü “ekstre” dir

Donanım sorunları

Bir düştü çağrı da telefonda bir düşük pil neden olabilir. Kırık bağlantıları da anten ve verici modülüne özellikle hasar, telefona hasar durumunda ortaya çıkabilir.

Aynı vericiler için de geçerlidir. Bırakılan aramalar baz istasyonları ya da bütün ağın arıza sonucu olabilir.

Özetleme herhangi bir cep telefonu kullanıcı düştü arama sorunu yaşayabilir. Bu nedenleri diğer kullanıcılara sebep kaynakların kısa süreli eksikliği ile bağlantılı olanlar ile, radyo kapsama eksiklikleri ile ilgili olanlar, ile başlayarak, çok çeşitli olabilir ya da ağa veya kullanıcının cep sorunları ile biten aşırı müdahale tanıtımı. İstatistiksel olarak konuşursak, iyi radyo koşullarına mevcut mobil ağlarda, çağrı nispeten nadir bir olgu olmalıdır.