Drive Test – Hücresel ağların profesyonel ölçümleri

2015.10.27
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Drive Test – Hücresel ağların profesyonel ölçümleri

RFBENCHMARK-tr.eu portalında Drive Test ölçümleri sunar. Profesyonel ekipman kullanarak mobil operatörlerin şebeke ve hizmet kalitesi ile ölçülür. Ölçümler parametreler gibi şunlardır:

  • sinyal düzeyi,
  • ses kalitesi – ölçüm mobil uygulamada mümkün değildir,
  • indirme hızı,
  • yükleme hızı.


En ilginç parametre ses kalitesi ölçülür. Mobil uygulama hiçbiri bu parametrenin ölçülmesine izin vermez! Test sürücüde seyyar terminal (test) ve cihaz (örnek ISDN, bir mobil terminal) arasındaki sesli görüşme yapılır. Test çağrı ölçümü için terminal ölçümden yer alabilir,belirtilen ölçüm sırasına bağlı. Ses kalitesi ölçüm 5 puanlık bir MOS ölçek tarafından değerlendirilir, Metodoloji’de açıklıyor.

Drive Test ölçümler, aynı radyo koşullarına eş zamanlı yapılan ve özel ölçüm cihazları kullanırken, çünkü bu mobil ağların performansını çok doğru bir karşılaştırma için izin verir. Ölçümler detaylar ile ilgili Metodoloji’ye bakın.

Drive Test İnteraktif haritada ölçümlerin görüntülenmesini nasıl açabiliriz?

Portal RFBENCHMARK-tr.eu ana sayfasın’da harita sağ tarafındaki kaynak seçim ölçümleri için düğmeler var: mobil uygulama için ya da Drıve Test için. Aşağıda, harita üzerinde görüntülenecek ölçülen parametrelerin seçebilirsiniz.

Daha çok ölçüm var. Son Minsk’te düzenlenen ölçüme göz atın!