Handover – Aktif bir arama nasıl aktarılır?

2015.09.07
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Handover – Aktif bir arama nasıl aktarılır?

Handover (Handoff)-bir hücresel ağ içinde bir hücreden diğer hücreye geçiş. Hücre sisteminin temel ve temel işlevlerinden biridir. Hücre olmadan telefon kullanmak sıkıntılı olabilir. Bir sesli çağrı kullanıcı şu anda hizmet veren baz istasyonunun kapsama alanı dışında hareket her zaman bozuldu. Bunu hayal etmek çok zor.“Handover” yani hücresel ağlar, normal ağlara göre birçok avantaja sahiptir mesela daha az güç harcaması ve daha iyi kapsama. Bu sinyalin daha güçlü olduğu başka bir baz istasyonuna mobil terminal hareketi sırasında etkin bir arama (ve diğerleri) aktarmanıza sağlar. En önemli kullanıcı için hissedildi geçirmeler yapmaktır.

Bir UMTS şebekesinin (3G) örneği dayanarak gibi teslim (HO olarak ölçülür) türlerini ayırmak gerekir:

  • Intra-system HO
    • Hard Handover (HHO)
    • Soft Handover (SHO)
    • Softer Handover
  • Inter-system HO
    • Hard Handover (HHO)


Inter-HO sistemi iki farklı erişim teknolojileri arasında geçiş yapıyor, mesela UMTS ve GSM, LTE ve GSM ya da UMTS i LTE. Bu kategori ayrıca örnek olarak 3G, iki farklı işletim modları arasında geçiş yapmak uygundur : UTRA FDD ve TDD. Polonya’da 3G sadece FDD için kullanılmaktadır. TDD iletim operatörleri şu anda kullanımda olmayan frekans bandını tahsis edilir.

FDD (İngilizce’de Frequency Division Duplex), Frekans bölmeli dubleks – (Baz istasyonu kullanıcı terminalinden) yukan iletim (kullanıcı terminaline baz istasyonundan) iletim aşağı farklı bir frekans aralığında gerçekleştirilir radyo iletimini düzenleme yolu.Her iki yönde Yayın anda ortaya çıkabilir.
TDD (İngilizce’de Time Division Duplex) – Eş zamanlı çift yönlü zaman bölmesi – (Baz istasyonuna terminal) şanzıman kadar (terminaline baz istasyonundan) iletim aşağı aynı frekans aralığında yapılır radyo iletimini organize yolu.O zaman kesin bir şekilde ayrılır anlarında ortaya gerekir, çünkü her iki yönde bulaşan bağlı iletmek ve aynı frekansta yer alır sinyalleri almak aslında sabit değildir.
Sert Devir (HHO) Inter-sistemi HO tüm yukarıda tarif edilen değiştirme türü için mevcut bulunmaktadır. Frekansları değişen sırasında baz istasyonu / sektör arasında geçiş yaparken içi sistem HO oluşur. İlk birinci baz istasyonu / sektör arasındaki bağlantıyı serbest olacaktır olmasıyla karakterize ve bir sonraki adımda terminali ve daha sonra ikinci bir baz istasyonu / sektör ile yeni bir bağlantı kurdu.

Yumuşak devir teslim (SHO) aynı anda iki baz istasyonu ile bir mobil terminalin, radyo bağlantısını sürdürmek içeren sert devir ara durumda tersine kullanılır. Mobil terminal ile iletişim SHO baz istasyonları gelmek için aynı frekansta çalıştırılmalıdır. Her iki verici sinyalleri nispeten düşük bir seviyede olan iki hücre sınırında, bu kombinasyon, gürültü oranı RAKE alıcısı, geliştirilmiş sinyal kullanılarak izin verir ve hizmet böylece daha iyi bir kalite veriyor. Ancak, bu çözüm dezavantajları vardır – aynı zamanda aktarma sırasında bir terminal sisteminin kapasitesini azaltır, iki hücrelerinin kaynaklarını kullanır.

RAKE alıcısı Çok yollu etkilerini gidermek için kullanılmaktadır. Elektromanyetik dalga her parça sinyal için bir çok alıcı devreler tarafından bağımsız olarak alındığında farklı zamanlarda geldiğinde, yani tüm nihayet toplanmasını yapmak için birbiri ile faz içindedir, böylece, farklı bir gecikme ve farklı faz alıcı sinyalleri kaydırır.

Softer Handover Soft Handover’in özel bir durumdur. Bir baz istasyonu düğüm Node B’ye ait sektörler arasındaki geçiş yapıyor.Anahtarlama özellikle objelerin, örneğin komşu sektör ya da çok-yollu yayılma ya da sinyal yansımaları, aynı anda iki sektör alımı ara faz ile yapılır ve parazit sonucu olur.

Teslim karar baz istasyonları ve terminalleri ile ölçümleri temelinde ağ tarafından yapılır. Handover başlatıldığı eşiği ulaşan sinyal ve minimum kullanılabilir seviyeye giriş sinyali arasındaki fark, en uygun şekilde ayarlanmalıdır.Çok fazla-bu iki hücre arasındaki sınırda, örneğin çok devrinin, anlamına gelecektir.Çok az fark – bağlantıların çok sayıda kıracak.

Bu değer, yayılma ortamı, terminal beklenen hız ve geçiş için gereken süre bağlıdır. Ağ etkinliği cep telefonu kullanımının konforunu artırmak için ayarlanır. Hücre ya da baz istasyonunun sinyal seviyesini bozulan değişikliklere ilişkin olası dezavantajları handower çeşitli kullanımı ile çözülmüştür. 3G teknolojinde, diğer teknoloji aksine hücrelerin sınırına daha kaliteli bağlantıları korur yumuşak devir teslim tanıttı.