İnternet hızı?

2017.12.04
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:
İnternet bağlantı hızımı nasıl öğrenebiliriz?

“Super Hızlı LTE”, “Dünyanın En Hızlı LTE” – bu tür sloganlar hemen hemen tüm mobil şebeke operatörleri tarafından bize sunulmaktadır. Operatörler 100-150 Mbps Internet hızını teklif ediyorlar ama herkesin böyle bant genişliği ihtiyacı var mı, ve sadece hız bir ağ bağlantısı en önemli parametredir? Bazı yararlı ipuçları aşağıda sunulmuştur. Onlar web sitesinde doğru İnternet hız testi sonuçlarını yorumlamak için yardımcı olacaktır.

Indirirken ve veri yüklerken İnternet hızı ölçümleri bağımsız gerçekleşir. Simetrik bağlantı durumunda, UL ve DL throughput aynı değerler olmalıdır. Asimetrik bağlantı durumunda, UL, DL’dan daha küçüktür. Asimetrik bağlantılar daha düşük maliyetlerle kaynaklanmaktadır. Simetrik bağlantılar esas olarak şube veya sunucuları arasında dosya alışverişi ve eşit hızlı indirme verilerini yüklemek ve gereken şirketler tarafından kullanılmaktadır.

İndirme hızı, DL Internet üzerinde başka bir bilgisayardan hızlı veri bilgisayarınıza indirdiğinizi sizi bilgilendiriyor. Birim saniyede megabit olan (Mbps)
Yükle Hız, UP bilgisayarınızdan hızlı veri başka bir bilgisayara ne kadar yükleniyor sizi bilgilendiriyor. Birim saniyede megabit olan (Mbps)
Bant genişliği değeri kendisi bize bir ağ bağlantısı hakkında tam bilgi vermez. Başka bir parametre RTT (Gidiş-Dönüş Gecikme Süresi) ve Jitter.

RTT (Gidiş-Dönüş Gecikme Süresi) Bağlantı süresi, kullanılabilirlik oranı ve arıza giderilmesi sürelerine ilişkin taahhütleri içeren Hizmet Seviyesi Taahhüdü ile yüksek performanslı bir bağlantı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, firmamız güçlü omurgası sayesinde jitter, paket teslim oranı ve gidiş-dönüş gecikme süresi gibi ağ parametrelerinin belirli değerlerin altına düşmeyeceğini de taahhüt eder.

Sadece DL, UL Hız ve RTT parametreleri bir İnternet bağlantısı size sunduğu potansiyel yetenekleri tanımlamanızı sağlar. Küçük RTT değeri, daha iyi. Yüksek RTT değerleri sık sık paket yeniden iletim neden olur. Düşük RTT değeri gönderilen bir istek için çok hızlı yanıt anlamına gelir. Eğer online oyun, sesli çağrılar, video, uzak masaüstü falan filan kullanırsanız bu parametre çok önemli.

Rahat ağ servislerini kullanmak için, RTT 200 ms geçmemelidir. Bildiğim kadarıyla sesli İnternet söz konusu olduğunda üzerinde çağırır gibi, yüksek RTT parametre değerleri farklı hizmetlerin kullanımı imkansız yapmak zorunda değilsiniz. Arayan reaksiyon süresi, veri tamponunu doldurmak için gereken süre uzatılacak unutmayın.

Çağımızda daha çok tehlikeli Jitter, dijital analog çeviricilerde okunmakta olan bit dizisinin zaman temelinden küçük sapmaları. FTP, HTTP hizmetleri için nedeniyle verim azalmasına bir paket kaybı ve bunun sonucunda sık sık yeniden iletim.

Jitter. Bütün paketlerin iletilmesinde yaşanan toplam gecikme miktarına denir. Yerel network üzerinde ip paketleri teoride aralarında sabit bir gecikme ile ilerlerler. Fakat gerçekte bu teorik yapıda bozulmalar oluşur ve jitter aradaki gecikmelerin ağırlıklı ortalamasıdır. Parametre değeri milisaniye cinsinden verilir (ms).


Her kullanıcı, farklı amaçlar için İnternet kullanıyor, basit web siteleri tarama gelen, sunucuya çok büyük dosya yükleme ile biten. İnternet hızı seçimi kullanıcı ihtiyaçlarını tanımlar. Aşağıdaki tablo hizmetleri ile birlikte, İnternet hızı parametrelerini karşılaştırıyor. Daha fazla bilgi ve orjinal yazılım edinmek için tablodaki bilgilere başvurun.

İNTERNET HIZI PARAMETRELER NASIL KARŞILAŞTIRILIR
1 Mbps kadar
Çağımızda çok yavaş İnternet hızı veri iletimi mevcut teknoloji ile karşılıyor. Uzun tamponlama süresi olduğu için böyle hız tarama film kullancilar ve müzik hizmetleri zorlaştırır. Gerçek zamanda ağ oyunları oynamak mümkün olmayacak, ancak büyük ekleri olmadan bir e-posta ya da web sitelerinin taramak veya almak için yeterli. Ayrıca popüler anlık mesajlaşma kullanarak sesli aramalar veya gerçek zamanlı video, sorunlar olmamalıdır. 100MB dosya yükleme yaklaşık 2 saat sürer.
1 - 3 arasında Mbps
Küresel ağ içinde 1Mbps’dan daha hızlı, ama hala yavaş İnternet hızı. Siz 480p kalitesi kadar olan tamponlama için beklemeyin, kolayca film izleyebilirsiniz ve müzik dinleyebilirsiniz. IT 30 ms aralığında olduğu gibi gerçek zamanlı ağ oyunları çalışacaktır. Küçük, indir dosyalar hızlı olacak. Ayrıca online radyo dinleme ile herhangi bir sorun olmayacaktır 100MB dosya yükleme 1 saate kadar sürer.
3 - 8 arasında Mbps
3G teknolojisinin kullanımı ile sunulan İnternetin hızı kötü. Şu anda ağ hizmetleri çok sayıda kullanmanızı sağlar. O hızda arka planda tamponlama ile kadar 720p kalitesinde bir film izleyebilirsiniz, ayrıca arama yapabilirsiniz ama SD kaltesinden daha fazla aramak mümkün değil, gerçek zamanlı ağ oyunları oynayabılırsınız, ortalama büyüklükteki dosyaları indirebilirsiniz. 100MB dosya yükleme için yaklaşık 16 dakika sürer.
8 - 14 arasında Mbps
Hız günümüzde asgari olarak sunulmalıdır. 3G teknolojisi diğerleri arasında mevcut yüksek hızlı İnternet, ağ hizmetlerinin en kullanmanıza olanak sağlar. O hızda 720p kalitesinde daha video oynarken herhangi bir sorun olmayacaktır ses video indirme girişimsiz indirebilirsiniz, HD kalitesinde fazlasının aramalar, daha büyük ekleri ile e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. 100 MB dosya yükleme için yaklaşık 10 dakika sürer.
14 - 100 arasında Mbps
Çok hızlı ağ bağlantısı, herkes kullanabilir. Bir iletim ortamı gerekli. Bu LTE teknolojisinin kullanımı ile kablosuz ağ. Bu bant genişliği ile kolayca 1080p kalitesinde filmler izleyebilirsiniz, FHD ses-video görüşmesi yapabilirsinizö kalite veya aynı anda birkaç büyük dosyaları alabilirsiniz. Böyle bir ağ bağlantısı sayesinde kendi sunucusu yerleştirmek için bile imkan varç Kolayca tüm ağ servislerine erişebilirsiniz. 100 HD dosya yüklemek için sadece 1 dakika sürer.

Yukarıdaki parametrelere ek olarak, bir mobil bağlantı seçmek için karar verirseniz, mobil şebeke operatörleri tarafından sunulan veri paketlerini, kontrol etmelisiniz.

Polonya için en hızlı ve en güvenli İnternet.Polonyada önde gelen mobil ağ operatörleri “bant genişliğini azaltma” sözde kullanıyor. Artı bile kısma bant genişliği kullanır Plus mobil operatör “LTE – limitsiz tarife” kullaniyor. Daha bilgi almak için BURAYA tıklayın!

Data packet (Veri paket). Veri paket gigabayt (GB). en sık gösterilir. Eğer operatörünüzden İnternet paketi satın almadan veya wifi ile İnternete bağlanmadan bu seçeneği kullanırsanız yani veri bağlantısı yaparsanız çok acı faturalarla karılaşabilirsiniz Eğer Hattınız Kontörlü İse 50 Kbps diye kontörünüz gider.

Indirme,yükleme hızı ve RTT’yi kontrol sayesinde, çağımızda İnterneti kendimiz seçebiliriz. Daha fazla (bir mobil ağ bağlantısı hizmeti sunmaktadır operatörü) ihtiyacınız İnternet bağlantısı seçin. İnternet bizim ihtiyaçlarımıza göre seçmeliyiz, bir promosyona göre seçmemeliyiz Her zaman dinliyoruz ve gelişiyoruz. Bir UL sıkıntı ile veya ürün fikriniz veya özellik isteğiniz varsa lütfen geri bildiriminizi sitesinde paylaşın.

Yorum gizleyin
1