Telefondan SIM kart kaybolacaklar mı?

2016.01.11
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


Telefondan SIM kart kaybolacaklar mı?

İnsanlar genelde telefonunuzdaki SIM kartı değiştirerek veya farklı tablet – akıllı telefon cihazlar arasında dönüştürme -uygunsuz olduğunu biliyorlar. Genellikle üretici tek bir tıklamayla rahat bir beraberlik kartları sağlanmamış olması halinde, pil ve herhangi bir çaba kaldırmak gerektirir. Buna ek olarak, piyasa, SIM değişen boyutlarda kartları (standart, mikro, nano) için çeşitli standartlar vardır. Kolayca diğer cihazlarda kartı kullanmak için adaptörünü kullanabilirsiniz.En kötü durumda eğer eski, büyük bir SIM kart varsa sonra değişim operatörü gereklidir ya da makasla kartları maç yetkisiz girişimleri yapabilirsiniz.


Bu sorunun çözümü telefonda kartın fiziksel yerleşimi cihazda ihtiyaç duymayacak, gömülü eSIM kartı kullanmaktır. Kartında saklanan kullanıcı profili bilgileri uzaktan operatör tarafından güncellenen mümkün olacak. Bu çözeltinin ek bir yararı birçok cihazların bir hesap atanacaktır mesela akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar falan filan. Bu IOT yani nesnelerin interneti gelişimini etkileyebilecek bir unsurdur çünkü ağa cihazların daha fazla sayıda yol açar. Bu durumda fazla SIM kart yapmanıza gerek yoktur. Tabletin internet ücretsiz kullanımı ayrı bir tarife satın gerekmez sadece telefonunuz ile tabletiniz arasında WiFi veya takas kartları kullanabilirsiniz.

Nesnelerin İnternet’i (Internet of Things, kısaca IoT) – Nesnelerin İnterneti uygulamaları, sensörlerin tek tek erişilebilir olmasından başka, pek çok sensörün verisinin birleştirilerek değer üretilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Fiziksel dünyanın ve bilgisayarların dünyası arasındaki daha doğrudan etkileşim olacak. Bu ileri teknoloji cihazlar ev sahiplerine IoT’un geleceğini gösterebiliyor olsa da, teknolojiye yatkın olmayan kullanıcılara tüm o eski uyuşuk elektroniklerinin, beyaz eşyalarının ve donanımlarının birbirleriyle iletişim kurabileceği bir dünyayı tanıtmanın en iyi yolu değil. Bu kombinasyonun sonucu sistemleri ve ekonomik faydalar çeşitli etkinliğini arttırmaktır.

Ayrıca tek bir telefon numarasına birden fazla cihaz bağlamak için izin veren bir çözüm piyasada zaten mevcut. ABD telekomünikasyon şirketi “AT & T” NumberSync adı Verdi ve bu cihazların (Apple ve Samsung Gear S2) üzerinde para olmadan kullanılabilir.

eSIM kartı kullanarak çözüm ne yazık ki, aynı zamanda dezavantajları var. Eski cihazlar bu standar ile uyumlu olmayacak mesela eski Nokia hala SIM kartı gerektirecek. Yeni telefona hasar hızla eski telefonunuzu yerini alamaz mümkün demek olacaktır. Ayrica telelefon ölü gittiğinde telefonlar arasında SIM kartları değiştirirseniz ve acilen SIM kartta numarayı aramak gerekir. Şu anda, başka bir kişiden bir telefon alıp ve kartı takabilirsiniz. Gelecekte, ESİM kullanılarak artık mümkün olmayacak.

Başka bir durumda yurt dışında geziler özellikle Avrupa dışında. Gezici aramalar dakikası 10 zł mal olabilir ve İnternetin 1 MB 50 zł maliyeti. Bu durumda daha ucuz, özellikle daha uzun kalmak için, yerinde bir ön ödemeli kart satın almak. eSIM için o kadar kolay olmayacağını olabilir çünkü operatör telefonunuzda yeni bir SIM ayarlarını tanıtmak zorunda kalacak. Böyle bir durumda, daha karmaşık ve zaman SIM kart basit bir değişiklik kıyasla daha gibi görünüyor.

Ayrıca gizlilik ile ilgili diğer dezavantajları var. Ama şimdi sadece konsept olarak düşünüyoruz , gerçek çözüm değil. Bugün görünür kusurları giderilmiş veya eSIM pazara gelmeden önce minimize edilebilir.Tüm projenin başarısı dünyada operatörler ve cep telefonu üreticilerinin taahhüte bağlıdır. Şu anda Samsung ve Apple çözümler üzerinde çalışıyorlar.