WiFi 802.11ad bile 7 Gbps’a kadar – yakında geliyor!

2016.01.18
Yazar: RFBENCHMARK
Paylaş:


WiFi 802.11ad bile 7 Gbps’a kadar – yakında geliyor!

TP-LINK CES 2016 firması Las Vegas’taki fuarlarda 802.11 standartlı, Talon AD72 adli dünyanın ilk yönlendirici açıkladıı. Onun yetenekleri 7 Gbps toplam oranına ulaşabilir. Bu hızda indirin uzun metrajlı filmi 4K yaklaşık 4 dakika sürecek. Bu hızda indirin uzun metrajlı filmi 4K yaklaşık 4 dakika sürecek, fotoğraf binlerce birkaç saniye sürecek, Yönlendirici 2016 yılların başında ABD pazarında satışa sunulacak.


Bu tür yüksek performanslı üç frekans bantları kullanarak mümkün olmaktadır. Bir önceki WiFi standartlarına göre tam bir yenilik 60 GHz bir frekans kullanmaktır. Bu 4.6 Gbps oranını elde etmesini sağlar. Bu artan frekans sinyal zayıflama artışlar dikkati çekiyor, yani böyle bir yüksek oranı için yönlendirici aralığı sınırlı olacaktır. Bu gerçeği avantajı ofisleri veya daire komşu sinyal girişimi en aza indirmektir. Ancak, üreticilerin sinyal seviyesinde hızlı azalma kaynaklanan olumsuz yönlerini mücadelede düşündüler. Yönlendirici, seçilen cihaz ve diğer yönlerden gelen parazit eşzamanlı kaldırılması sinyali yönelttik adaptif huzme oluşumu ile donatılmıştır.

Diğer iki bant 2.4 GHz (800 Mbps maksimum iletim hızı) ve 5 GHz (1733 Mbps maksimum iletim hızı) iyi bilinen ve uzun yıllar frekans önceki Wi-Fi standartları kullanılmaktadır. Daha önceden kullanılan 802.11 a/b/g/n/ac ile geriye dönük uyumluluk söz konusu olduğunda bu iyi haber. Bu bantların kullanımı 60 GHz yönlendirici aynı bandında daha kapsamda daha geniş sağlar. Yönlendiriciye yakın alanlarda bir dizüstü bilgisayar ya da tablet en yüksek bit hızı ancak ağ bağlantısı kaybına neden olmaz bitişik odaya cebinize telefondan geçişi iletmek mümkün olacaktır. Sadece bugünün standart Wi-Fi ağlarına ile gördüğünüz gibi elde hızını azaltacak.

Cihazın kalbi 1.4 GHz hızına sahip 802.11ad ve Qualcomm Atheros Inc., Qualcomm Incorporated ve bir çift çekirdekli işlemci iştiraki MU-MIMO 802.11ac çözümlerd. Yönlendirici, iki USB 3.0 portu ve dört adet Gigabit Ethernet portu hızlı veri iletimi (fotoğraf, müzik, video) ağına hem kablosuz boyunca ve kullanan teller için izin ile birlikte geliyor.

MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output). MIMO çok antenli iletimi veya aynı anda birden çok kullanıcı tarafından verilerin daha hızlı iletimini sağlayan kullanımına izin verir.

Kaynak: TP-Link
Fotoğraf kaynağı: www.qualcomm.com